Current track

Title

Artist

=


Israel Kamakawiwoʻole: Olbrzym o gołębim sercu skończyłby 61 lat

Written by on 21 maja 2020

Gdy śpiewał, wzruszali się nawet najwięksi twardziele. Był żywym symbolem Hawajów i zdobył rozgłos na całym świecie za sprawą piosenki „Somewhere Over The Rainbow”. 20 maja 2020 roku popularny „IZ” świętowałby 61. urodziny.

882 miliony – tyle wyświetleń ma wrzucony na Youtube w kwietniu 2010 roku pośmiertny teledysk do piosenki „Somewhere Over The Rainbow” Israela Kamakawiwo’ole (w oryginale wykonywana przed Judy Garland w „Czarnoksiężniku z krainy Oz”), muzyka, który w krótkim czasie zdążył stać się symbolem Hawajów.

Piosenka obiegła cały świat również dzięki umieszczaniu jej w dziesiątkach seriali i reklam, podświadomie zakorzeniając się w głowach milionów słuchaczy na całym świecie.

„Na Hawajach nazywamy to ‚maną’. To energia, którą otrzymujemy. Wierzymy, że dostajemy ją od rzeczy najprostszych – Ziemi, nieba, oceanu, Boga i wszystkiego, co jest w nas. A gdy otwieramy usta, śpiewamy lub gramy, ta energia z nas wychodzi. To właśnie czyniło Israela wyjątkowym. Jego ‚mana’ zawsze z niego wypływała” – tłumaczył radiostacji NPR Del Beazly, który miał okazję napisać dwie piosenki dla słynnego Hawajczyka.

Być może Israel nie zdobyłby popularności, gdyby nie jeden telefon pod wpływem alkoholu. W 1988 roku doszło do rozmowy między Israelem i jego agentem a producentem i inżynierem dźwięku, Milanem Bertosą.

Bertosa, który odebrał słuchawkę od wstawionego mężczyzny około trzeciej nad ranem nie krył irytacji takim obrotem spraw (zwłaszcza że według serwisu Noisey był po sesji nagraniowej z girlsbandem, która nie poszła dobrze). Rozmówca jednak naciskał i za wszelką cenę pragnął przedstawić Amerykaninowi o bośniackich korzeniach Hawajskiego muzyka.

 

Czytaj więcej na https://muzyka.interia.pl/wiadomosci/news-israel-kamakawiwo-ole-olbrzym-o-golebim-sercu-skonczylby-61-,nId,4506576#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox


Reader's opinions

Leave a Reply